tel تعمیر و نگهداری تاسیسات حرارتی برودتی 09127751882          

با تجربه و بهره مندی از دانش روز و نیروی جوانی برآنیم تا وجه تمایزی در طراحی، اجرا، نصب، راه اندازی، نگهداری و تعمیرات تخصصی تاسیسات، برودت و برق صنعتی خلق کنیم

لیتیوم بروماید و خواص فیزیکی آن

لیتیوم بروماید و خواص فیزیکی آن

1- خواص کلی :
نظر به اینکه لیتیوم بروماید از عناصر قلیایی و برم از خانواده هالوژن ها است، لیتیوم بروماید از نظر خواص فیزیکی و شیمیایی نزدیک به نمک طعام بوده و ترکیبی پایدار می باشد که در هوای آزاد تجزیه نمی گردد و تبخیر یا تصعید نمی شود (مگر در دماهای بیش از 5000℃.
خواص اساسی این نمک در جدول زیر نشان داده شده است:

فرمول شیمیایی

LiBr

وزن مولکولی

856/86

درصد هر یک از عناصر

Li 7.99% ,Br 92.01 %

ظاهر

حبه های کریستالی بی رنگ

وزن مخصوص

464/3 در 25 درجه سانتی گراد

نقطه ذوب

547 درجه سانتی گراد

نقطه جوش

1465 درجه سانتی گراد

 

 لیتیوم بروماید دارای خاصیت جذب رطوبت بسیار زیاد می باشد.
2- حلالیت:
محلول لیتیوم بروماید می تواند آب بسیار زیادی را در خود حل کند. برای مثال در شرایط دمای اتاق، غلظت محلول اشباع 53 درصد می باشد. وقتی آب محلول لیتیوم بروماید تبخیر شود و یا محلول بخار آب را به خود جذب کند میزان غلظت محلول لیتیوم بروماید تغییر می کند.
3- وزن مخصوص:
این ترکیب که شامل بروماید است در حالت محلول در آب دارای وزن مخصوص نسبتا زیاد می باشد.
4- گرمای ویژه:
گرمای ویژه محلول جاذب (لیتیوم بروماید) کم می باشد و از نظر کمک به راندمان حرارتی چیلر جذبی بسیار قابل اهمیت است. کوچک بودن گرمای ویژه در شرایط کار و بزرگ بودن گرمای نهان تبخیر آب این انتظار از چیلرهای جذبی که
5-واسطه (محلول غلظت متوسط لیتیوم بروماید) را به وجود آورده که به سمت ابزوربر منتقل می گردد. این محلول در بدو ورود به ابزوربر به صورت قطرات ریز درآمده و بر روی سطوح لوله های ابزوربر پاشیده می شود.
6-پمپ مبرد: این پمپ، مبرد را از تانک مبرد به سمت اواپراتور منتقل می کند و بر روی سطوح لوله های اواپراتور اسپری می نماید.
7-پمپ پرچ (پمپ خلا): گازهای غیر قابل تقطیر تولید شده در چیلر به کندانسور وکیوم هدایت و جمع آوری می شود که با روشن نمودن پمپ خلا، این گازها از سیستم توسط پمپ پرچ مکیده شده و از طریق لوله ها تخلیه می شود.
8- سیستم کنترل خودکار دمای آب چیلر:
حجم بخار و یا آب داغ جهت حفظ دمای خروجی آب چیلر از چیلر به مقدار تعیین شده، متناسب با تغییرات بار برودتی ساختمان، به صورت خودکار تنظیم شده و ظرفیت برودتی چیلر را به مقدار لازم تنظیم می نماید.
9- تابلوی فرمان:
از طریق تابلوی فرمان، عملیات استارت (start) و استوپ (stop) دستگاه چیلر و یا استوپ اتوماتیک ناشی از نقص یک بخش، انجام می گیرد. وضعیت بهره برداری از چیلر نیز بر روی تابلوی فرمان نشان داده می شود. همچنین کلیه تمهیدات ایمنی در تابلوی فرمان پیش بینی شده.
اساس کار خنک کننده های جذبی (چیلرهای ابزریشن):
تفاوت اصلی بین سیستم های جذبی و تراکمی در این است که در سیستم های جذبی به جای استفاده از انرژی مکانیکی برای ایجاد تغییرات لازم در ماده سرمازا به منظور تکمیل سیکل تبرید از انرژی حرارتی به صورتی که در ذیل توضیح داده خواهد شد استفاده می شود.
اگر داخل بالن شیشه ای مقداری آب مقطر بریزیم سپس با درپوش و اتصالات مناسب به وسیله پمپ خلاء، آن را وکیوم نماییم و با مانومتری دقیق (جیوه ای) میزان خلاء را اندازه گیری کنیم، با توجه به دمای محیط مشاهده خواهیم کرد در درجه ای از فشار (وکیوم نسبی) آب داخل بالن شروع به جوشیدن میکند (بدون اینکه چراغ یا هیتری جهت گرم کردن ظرف بکار گرفته باشیم) و نهایتا بعد از چند لحظه جداره ظرف کاملا سرد خواهد شد. اساس چیلرهای جذبی را می توان با آزمایش فوق شرح داد.
اکنون براساس این آزمایش می توان به چند اصل فیزیکی مهم در تولید برودت پی برد. در وهله اول باید توضیح دهیم چگونه آب بدون اینکه توسط شعلع یا هیتری گرم شود شروع به جوشیدن نموده است؟ و مطلب دوم اینکه چرا در جوشیدن آب داخل ظرف جداره آن سرد شده است؟ پدیده جوش یا به اصطلاح علمی تغییر تغییر فاز از حالت مایع به بخار به رابطه دو عامل دما و فشار مایع و همچنین ساختار مولکولی آن بستگی دارد.
به عنوان مثال آب در شرایط فشار یک اتمسفر در 100 درجه سانتی گراد به جوش خواهد آمد. حال اگر عامل فشار تغییر یابد و در ظرفی سربسته فشار آب را به 2 اتمسفر برسانیم ر 120 درجه به جوش می آید (مانند آنچه در دیگ های زودپز اتفاق می افتد).