tel تعمیر و نگهداری تاسیسات حرارتی برودتی 09127751882          

با تجربه و بهره مندی از دانش روز و نیروی جوانی برآنیم تا وجه تمایزی در طراحی، اجرا، نصب، راه اندازی، نگهداری و تعمیرات تخصصی تاسیسات، برودت و برق صنعتی خلق کنیم

آزمایش موتور فن کندانسور و اواپراتور

آزمایش موتور فن کندانسور و اواپراتور
موتور فن های مورد استفاده در دستگاه های تبرید و تهویه ی مطبوع خانگی تک فاز بوده و از نظر تعداد سیم پیچ بر دو نوع هستند.
الف) موتورهایی که یک سیم پیچ دارند: استاتور این نوع فن ها یک سیم پیچ اصلی دارد و از دو حلقه ی مسی به جای سیم پیچ کمکی استفاده شده است و از استاتور آن ها دو رشته سیم خارج شده که بایستی به برق متصل شوند


این نوع موتورها بیش تر در فن کندانسور یخچال های ویترینی و آب سردکن های کوچک مورد استفاده قرار می گیرد و کمتر در چیلر و موتورخانه.
ب) موتورهایی که دو سیم پیچ دارند: این موتورها علاوه بر سیم پیچ اصلی دارای یک سیم پیچ کمکی است که به صورت موازی با سیم پیچ اصلی در مدار قرار می گیرد که در بعضی از موتورها به صورت لحظه ای در مدار قرار می گیرد و توسط کلید گریز از مرکز از مدار خارج می گردد. در بعضی از موتورها سیم پیچ کمکی به طور دایم در مدار قرار می گیرد و با یک خازن روغنی به صورت سری بسته می شود.

این موتورها در صورتی که فقط یک دور داشته باشند سه رشته سیم از پوسته ی استاتور آن ها خارج شده که همانند کمپرسور با نام های C-R و S مشخص میشوند و در صورتی که دارای دو و یا سه دور سرعت باشند به ترتیب ۴ و ۵ رشته سیم از پوسته ی استاتور آن ها خارج شده است. این موتور فن ها بیش تر در آب سردکن های بزرگ، کولرهای گازی و غیره مورد استفاده قرار می گیرد.
شرایط سالم بودن سیم پیچ فن ها همانند شرایط سالم بودن سیم پیچ کمپرسورهای تک فاز است برای آزمایش سالم بودن آن ها براساس دستور کار شماره ی ۳ عمل کنید.
یک فن سالم علاوه بر داشتن یک سیم پیچ سالم بایستی از نظر مکانیکی نیز سالم باشد، یعنی روتور آن کاملاً روان باشد و یاتاقان های محور روتور (بوش شفت) دارای خوردگی نباشند (محور روتور به سمت بالا و پایین لقی نداشته باشد)